????? ???


امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آموزشي - ساخت، تغيير انواع پارتيشن‌ها و Multi Primaryها براي نصب چندين OS
نویسنده پیام
igimax آفلاین
کاربر مدعو
*

ارسال‌ها: 40
موضوع‌ها: 0
تاریخ عضویت: May 2009

تشکرها : 19
( 178 تشکر در 38 ارسال )
ارسال: #1
Cool  آموزشي - ساخت، تغيير انواع پارتيشن‌ها و Multi Primaryها براي نصب چندين OS
به نام خدا

همه چيز را همگان دانند و همگان هنوز از مادر زاده نشده است!


سلام [تصویر: 1538.gif]

(توجه: ليست كامل و به روزشده راهنماهاي نوشته شده توسط IgImAx در اين آدرس موجود است)


توجه نكته مهم: برنامه‌ Symantec BootMagic فقط هاردديسك‌هايي تا ظرفيت 250GB و برنامه Symantec PartitionMagic تا ظرفيت 300GB را پشتيباني ميكنند! پس اگر هاردديسك شما از اين ظرفيت‌ها بيشتر هستند بايد از برنامه Acronis يا Paragon يا USEasy Partition Magic و ... استفاده نمايد. نحوه و اصول كار همه آنها تقريبن مشابه هم هستند.
. در اين راهنما شما با مفهوم پارتيشن، انواع آنها، طريقه ساخت پارتيشن‌ها، تغيير اندازه و جابجايي آنها به همراه ساخت نوع پيشرفته آنها يعني پارتيشنهاي Multi Primary آشنا خواهيد شد. اين نوع پارتيشنها براي كساني كه چندتا سيستم عامل (OS) را برروي هاردديسك خود نصب مي‌نمايند، مناسب مي‌باشد. اكثر كاربران، ويندوزهاي مختلف را در درايوهاي C و D و ... نصب مي كنند. اما اين روش صحيح نيست!
. زيرا:
. 1) با ويروسي شدن يكي از ويندوزها، ديگري هم آلوده خواهد شد.
. 2) شاخه‌هاي مهم هر ويندوز از ويندوز ديگر قابل دسترسي است و اشتباهات كربران مي‌تواند باعث خرابي ويندوز ديگر شود.
. 3) مشكلات Logically هاردديسك همانند Cross-Link و ... بسيار افزايش مي يابد.
. 4) ... (بقيه را در راهنما مطالعه نماييد)

. در اين راهنما سعي شده است تا طيف كاربران مبتدي تا حرفه‌اي را تحت پوشش قرار دهم. اين راهنما شما را در 4 فصل با مطالب زير آشنا خواهد كرد:
. 1) مفاهيم پايه‌اي پارتيشن (پارتيشن چيست؟ انواع آن؟ File System چيست؟ Multi Primary و فوايد آن؟ ...)
. 2) آموزش برنامه Symantec PartitionMagic (ساختن، حذف كردن، جابجايي و تغيير اندازه انواع پارتيشن)
. 3) آموزش برنامه Symantec BootMagic (نصب و تغيير منوي بوت براي پارتيشنهاي Multi Primary و ...)
. 4) چگونگي نصب ويندوز در پرتيشن‌هاي Multi Primary

توضيحات بيشتر را در خود راهنما مطالعه نماييد:


* * * توجه توجه توجه: براي اطمينان از سالم بودن كليه فايلهاي Upload شده، همه را چك كردم. همچنين كد MD5 هر فايل را نيز در كنار آن قرارداده‌ام تا پس از دونلود هر فايل كد MD5 خود را با اين كد چك نماييد و از سالم دونلود شدن آن اطمينان حاصل فرماييد(توضيح اين كد در انتهاي همين پست) (آخرين چك در تاريخ 1387/11/18)


****************************
توجه: (آپديت 86/12/29) ويرايش سوم راهنما با ضافه شدن تغييرات اندك. (اضافه شدن فهرست بندي جديد و چند جدول)
توجه: (آپديت 86/11/01) ويرايش دوم راهنما كه شامل كليه مطالبي است كه دوستان در 116 پست تا كنون پرسيده اند، آپلود شد.
ه eBook آموزش ساخت پارتيشنهاي Multi Primary ه [تصویر: pdf3d391.png]
ه Size = 1.28 MB ه
MD5 Hash Code = C437A0445FAE3B99784A44DADE971965
لینکهاي Mirror: ه
Link 2 (4Shared Site)
o


****************************
. در زير لينك برنامه كامل BootMagic قرار دارد:

ه Symantec BootMagic 8.05ه [تصویر: bootmagicpackage190.gif]

ه Size = 13.85 MB ه

MD5 Hash Code = 0
لینکهاي Mirror: ه
Link 2 (MediaFire Site) o]

****************************
توجه: (آپديت 87/03/14) در زير لينك نسخه‌ جديد ايميج سي‌دي Bootable را كه جديدن آن را ساخته‌ام، قرار دادم. توضيح كامل اين سي‌دي را در پست 2 بخوانيد.

. ايميج سي‌دي :

ه NTFS & Symantec Pack & Ghost ه [تصویر: cdboot80432.png]
ه
Size = 4.46 MB ه
MD5 Hash Code = 0D5E8A22C598F186EE6120C34B353838
لینکهاي Mirror: ه
Link 2 (4Shared Site) o


****************************
توجه: (آپديت 86/10/19) در زير، لينك دونلود (فايل PDF) راهنماي اصلي كه همراه برنامه Partition Magic هست، را با نام Partition Magic User Guide را براي اطلاع و تحقيق بيشتر ، قرار داده‌ام.(در اين راهنما برنامه Bootmagic را هم كامل توضيح داده است) اين راهنما براي اين است كه اگر شما نياز به اطلاعاتي بيشتر از آنچه من در راهنماي خود نوشته‌ام داشتيد، بتوانيد در آن بيابيد:

ه Symantec Boot & Partition Magic User Guide ه [تصویر: pdf3d391.png] ه
Size = 795KB ه
MD5 Hash Code = 2E27FBEB14205A6105AB3AE934AE10DE


نكته1:
. در لينك MD5 Hash Code توضيح كامل و برنامه كوچكي براي توليد و چك كدهاي HASH در آن وجود دارد.
. اما Hash كد چي هست؟ به طور خلاصه، الگوريتمهايي هستند كه با محاسباتي كه بر روي هر فايل انجام مي‌دهند براي آنها يك كد خاص (Unique) توليد ميكنند. اين كد در صورتي كه حتا يك bit از آن فايل عوض شود، تغيير مي‌كند. به طور كلي به اين كدها Hash Code مي‌گويند و چون هيچ دو فايلي، Hash كدي همانند هم ندارند (مگر آنكه هردو يك فايل باشند ولي با نامهاي متفاوت و يا مكان‌هاي متفاوتي) بنابر اين، مي‌توان Hash كدها را همانند اثر انگشت ما انسانها دانست.
. Hash Code چه فايده‌اي دارد؟ خوب چندين استفاده دارد، يكي از مهمترين فوايد آن، اطمينان از كامل و سالم بودن فايل دونلود شده مي‌باشد. اگر فايلي ناقص دونلود شده باشد و يا حتا از لحاظ ظرفيت يكي باشند ولي كد Hash آنها با هم متفاوت باشد، نشان از درست نبودن عمل دونلود مي‌باشد. و يا حتا در حالاتي خواص هم ويروسي شدن فايل، چه در كامپيوتر شما و ... هم مي‌تواند باعث تغيير Hash Code شود. مشهورترين الگوريتم محاسبه چنين كدهايي، MD5 است. بنابراين پس از دونلود يكي از لينك‌هاي فوق و برنامه HashTab از لينك MD5 Hash Code ، سپس كد الگوريتم MD5 فايل دونلود شده را با آنچه در سايت هست، مقايسه نماييد. اگر كد فايل دونلود شده با آنچه در سايت نوشته‌ام يكي نبود، پس دونلود شما اشكال داشته و بايد دوباره دونلود نماييد.

نكته2:
. در صورت هر نوع تغييري همواره پست يك را به روز مي‌نمايم و خبر آن را در پستي مجزا در همين تاپيك به اطلاع دوستاني كه Subscribe شده‌اند مي‌رسانم.


*** Copyright ***
در صورت كپي نمودن اين مقاله در سايت خود، لطفن: 1) حتمن به نويسنده اطلاع داده شود. ايميل 2) متن كامل مقاله را كپي نماييد. 3) در انتهاي مقاله: نام نويسنده(IgImAx) و لينكي به اين تاپيك و آدرس ساير مقالات نويسنده به اين آدرس ذكر شود.
>>> با تشكر از همكاري شما <<<موفق باشيد. [تصویر: 67562.gif]

خداحافظ
IgImAx
88/04/20
[تصویر: 27653.gif] [تصویر: 26650.gif]

ياد بديد تا ياد بگيريد.
ليست كامل eBook و مقالات IgImAx،
(آخرین ویرایش در این ارسال: 11-July-2009, 22:35:30، توسط igimax.)
11-July-2009, 22:12:04
وب سایت ارسال‌ها
پاسخ
تشکر شده توسط : t3r!p3000, lord_viper, Payman62, hamed_Arfaee, ha_60, alaska, Darg, Iron_Fist
igimax آفلاین
کاربر مدعو
*

ارسال‌ها: 40
موضوع‌ها: 0
تاریخ عضویت: May 2009

تشکرها : 19
( 178 تشکر در 38 ارسال )
ارسال: #2
  آموزش Bootable CD پست اول
سلام [تصویر: 1538.gif]

لينكهاي موجود در اين پست را به مرور به همين فروم خواهم داد.....

به روز شده در 14/03/1387

*** توضيح برنامه‌هاي موجود برروي Image سي‌دي‌هاي ***
. در پست اول، لينك دونلود فايل Image سي‌دي Bootableي قرار داده‌ام. در اين نسخه برخلاف نسخه‌هاي پيشين Multi Bootهاي Image قبلي را به شكل يك بوت دوباره باز نويسي نمودم. با اينكار سرعت ايمني بيشتري پيدا نموده است. همچنين منو و درايورهاي Hiren Boot را كش رفتم (دزديدم!) و با تغييراتي به Image اضافه نمودم. به اين شكا اكثر درايورها براي Optical در اين Image موجود است. Sata/IEEE/USB/... طريقه رايت ايميج‌ها برروي سي‌دي به شكل زير است:


*******************************************
*******************************************
>> روش رايت Image برروي سي‌دي:
. 1) ابتدا فايل را Extract نماييد تا فايل *.ISO از دل فايل Zip خارج شود.
. 2) برنامه رايتر خود را اجرا كرده. (فرض ميكنيم Nero باشد)
. 3) قسمت Burn Image را از برنامه رايتر خود يافته و آن را انتخاب نماييد.
. 4) فايل ISO را با برنامه رايتر باز كنيد. (اگر Nero داريد برنامه Nero Express را اجرا نماييد و از پنل چپ آخرين آيكون را كه در زير آن نوشته "Image, Project, Copy" را انتخاب نماييد و آدرس فايل ISO را تعيين نماييد.)
. 5) براي رايت CDهاي Bootable توصيه ميكنم سرعت رايت را 8x يا كمتر تنظيم نماييد، تا امكان بوت شدن از انواع درايوهاي Optical باشد. (البته اين سي‌دي داراي بوت كوچكيست ولي اين توصيه را براي انواع سي‌دي اگر رعايت نماييد، نتيجه خوب آن را خواهيد ديد! [تصویر: 301.gif])

توجه: توضيح كامل رايت يك Image سي‌دي از روي هاردديسك برروي سي‌دي توسط برنامه Nero را در فصل 2-2 صفحه 15 از eBook موجود در اين تاپيك توضيح داده‌ام.*******************************************
*******************************************

>> محيط بوت سي‌دي و توضيح گزينه‌ها:
. پس از دونلود و رايت سي‌دي و بوت كردن سيسم از روي آن يكي از منو‌هاي زير ظاهر خواهد شد.

توجه: (اگر سيستم شما از روي سي‌دي بوت نشد و نميدانيد چگونه سيستم خود را براي بوت شدن از روي CD تنظيم نماييد، راهنماي Ghost را از اين لينك دونلود نماييد و به فصل "تنظيم سيستم براي بوت شدن از روي CD يا Floppy" برويد.)


[تصویر: mainboot.gif]
منوي اصلي سي‌دي [RIGHT]. در ابتدا اين منو ظاهر مي‌شود. با انتخاب گزينه 1 از روي هاردديسك به شكل عادي سيستم بوت مي‌شود. با انتخاب گزينه دوم سيستم ازروي سي‌دي بوت مي‌شود.

[/RIGHT]
[تصویر: bootsoption.gif]
منوي فوق پس از انتخاب گزينه دواز منوي اصلي ظاهر ميشود
[RIGHT]
. در اين قسمت 7 گزينه داريد كه نام هر برنامه در جلوي آن نوشته است.
توجه، توجه: (با انتخاب هر گزينه از منوي فوق يك سري منو‌ها ظاهر مي‌شود كه توضيح آنها در ادامه در قسمت "منوهاي انتخاب درايور" نوشته شده است)

گزينه 1: برنامه محيط داس Partition Magic اجرا مي‌شود. محيط داس اين برنامه خيلي شبيه محيط ئيندوز هست، توضيح اين برنامه به شكل كامل در فصل دوم eBook موجود در پست 1 قرار دارد.

گزينه 2:
برنامه محيط داس Ghost اجرا مي‌شود. مي‌توانيد توضيح كامل محيط داس اين برنامه براي انجام اعمال Backup/Restore در eBook آموزشي Ghost را در اين تاپيك مطالعه فرماييد.

گزينه 3:
برنامه محيط داس Boot Magic را اجرا مي‌كند. بر اساس اينكه از قبل برروي پارتيشن خوود Boot Magic نصب نموده‌ايد يا نه بعد از انتخاب اين گزينه پنجره Boot Magic يا فقط گزينه‌هاي متني فعال سازي پارتيشن‌هاي Primary ظاهر مي‌شود. توضيح اين برنامه به شكل كامل در فصل سوم و از صفحه 50 eBook موجود در پست 1 قرار دارد.

گزينه 4:

[/RIGHT]
[تصویر: ntfs.gif]
محيط NTFS4DOS

. همانطور كه در انتهاي صفحه مشاهده مي‌فرماييد،(فلش 1) سوالي پرسيده شده و منتظر پاسخ شماست! در دوخط بالاي آن گفته كه دقيقن چي بايد بنويسيد!(فلش سبز) اكثرن اينجا يا كليد Enter را ميزنند يا فقط مي‌نويسند y و كليد Enter را مي‌زنند!!! در حالي كه در خط قبل از سوال! گفته كه بايد كلمه yes را كامل بنويسيد!!! (با حروف كوچك). همچنين در شكل فوق و در خطوط بالا دقت نماييد(فلش 2) نام تخصيص داده به پارتيشن‌هايتان را نوشته و با نام معمول آنها (كه معمولن با C شروع مي‌شده فرق دارد) در مثال فوق C من كه NTFS هست را با نام E مي‌شناسد و براي آنكه خيالتان راحت شود از در آن از فرمان‌هاي DIR و MD و ِ DEL و RD استفاده كردم:

[تصویر: ntfstest.gif]

. با انتخاب اين گزينه سيستم شما با داسي كه پارتيشنهاي NTFS را پشتيباني مي‌كند، بوت مي‌شود. در اين داس شما امكان دسترسي به پارتيشن‌هاي NTFS را داريد!(از ويندوز NT v1 گرفته تا Vista) اكثر فرمان‌هاي داس همچون ساخت شاخه، كپي فايل، حذف و ... در دسترس شما قرار مي‌گيرد. NTFS4DOS بسيار مناسب براي زماني هست كه ويندوز خراب است و شما فايلهايي در درايو C داريد و مي‌خواهيد قبل از نصب مجدد ويندوز و يا فرمت آن پارتيشن، آنها را جابجا نماييد.


گزينه 5:

[تصویر: ntfsdefrag.gif]

. امكان Defrag كردن پارتيشنهاي NTFS از محيط داس را به شما مي‌دهد!!! در محيط فوق به سادگي كار هر كليد توضيح داده‌شده است. با فشار كليد نام يك درايو عمل Defrag شروع ميشود. (مثلن حرف C)ه

گزينه 6:

[تصویر: ntfschkdsk.gif]

. اين گزينه براي اكثر كاربران بسيار مناسب است. در اين گزينه همان فايل AutoChk ويندوز قرار دارد. پس از مشاهده محيط فوق گزينه 1 را كه با فلش مشخص شده است انتخاب نماييد. قبل از آشكار شدن محيط فوق برنامه بوت به شكل اتوماتيك به دنبال فايل Autochk برروي هاردديسك شما ميگردد.(كه معمولن در آدرس Windows\System32\Autochk.exe هست) اما از آنجا كه امكان خراب بودن اين فايل يا نصب نبودن ويندوز يا حتا ويروسي بودن آن هست، يك كپي از آن را برروي CD قرار داده‌ام. توصيه ميكنم حتمن آن را كه گزينه يك هست، انتخاب نماييد. (گول تاريخ فايل نخوريد!!!)

. اهميت اين گزينه زماني خودش را بيشتر نشان مي‌دهد كه مشكلي براي پارتيشن ويندوز يا ديگر پارتيشن‌ها پيش مي‌آيد و امكان بالا آمدن ويندوز هم نيست! همچنين اجراي اين گزينه قبل از انجام دادن هر گونه عملياتي با Partition Magic بسيار مناسب است.

گزينه 7:
. برنامه‌اي براي تشخيص نوع Processorهاي Intel از محيط داس!


*******************************************
*******************************************

>> منوهاي انتخاب درايور:
. با انتخاب هريك از 7 گزينه منوي بوت اين منو ظاهر مي‌شود:

[تصویر: optic.gif]

. من به شكل پيش فرض گزينه VIDE-CDD را انتخاب نموده‌ام كه براي اكثر شما عزيزان جواب مي‌دهد. اين منو پس از 3 ثانيه به شكل اتوماتيك با انتخاب VIDE-CDD پسته مي‌شود.

. در اين منو شما مي‌توانيد با استفاده از موس يا كيبورد نوع درايور مورد نظر خود را براي انواع درايوهاي optical يا پورت‌هاي IEEE (همان firewire يا 1394) يا USB يا SCSI انتخاب نماييد. پس از انتخاب درايور مورد نظر خود از منوي فوق، اگر به شكل موفقيت آميز نصب شود عبارات سبز رنگ زير را خواهيد ديد:

[تصویر: opticaldriversuccessfullyloaded.gif]

. اگر درايور انتخابي شما با موفقيت نصب شد به سوالات بعدي كه ظاهر مي‌شود با فشار كليد "N" پاسخ نه دهيد:

[تصویر: question.gif]

. اگر درايور انتخابي شما با پيام errorي نصب نشد در چنين حالتي يكي از درايور‌هاي پيشنهادي را كه در پنجره‌هاي بعدي ظاهر مي‌شود را انتخاب نماييد. براي مشاهده منوي كامل درايور‌ها كه بار اول آن را مشاهده نموديد كافيست در آخرين پنجره كه عبارت:
[تصویر: standardcddriver.gif]
. در آن نوشته شده است پاسخ Y را دهيد. شما به هر تعداد درايوري كه فكر مي‌كنيد ممكنه مورد استفاده شما باشد مي‌توانيد آنها را انتخاب و نصب نماييد. اما بعضي از آنها برروي بعضي از سيستم‌ها باعث هنگ سيستم مي‌شوند و نياز به ريست سيستم خواهيد داشت.


*******************************************
*******************************************

. توجه توجه :
1: اصل فايلهاي NTFS مربوط به شركت Avira است كه براي اطلاعات بيشتر مي‌توانيد به اين لينك مراجعه نماييد.
2: اصل محيط بوت گزينه Avira - Chkdsk فقط يك گزينه Autochk داشت و آن هم از ويندوز روي سيستم بود. همچنين CD Drive را پشتيباني نمي‌ كرد.
3: درايورهاي قطعاتي چون Optical Drives و پورت‌ها و منو‌هاي انتخاب آنها از سي‌دي Hiren's گش رفته‌ام و براي سازگاري با سي‌دي خود در آنها تغييراتي اعمال نموده‌ام. با عذر خواهي و تشكر از سازنده سي‌دي Hiren's
4: اميد وارم مفيد واقع شود.

. اگر سوالي بود در خدمتم. اما لطفن اول راهنماي من را بخوانيد سپس به سوالات و پاسخ‌ها ديگران در همين تاپيك توجه نماييد، اگر بازهم سوالي باقي ماند در خدمتم.

موفق باشيد. [تصویر: 67562.gif]

خداحافظ
IgImAx
86/03/19
[تصویر: 27653.gif] [تصویر: 26650.gif]

ياد بديد تا ياد بگيريد.
ليست كامل eBook و مقالات IgImAx،
(آخرین ویرایش در این ارسال: 11-July-2009, 22:46:49، توسط igimax.)
11-July-2009, 22:13:19
وب سایت ارسال‌ها
پاسخ
تشکر شده توسط : t3r!p3000, lord_viper, Payman62, hamed_Arfaee, alaska, Darg, Iron_Fist, sita_rampail


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دانلود انواع کتاب های کامپیوتری behzady 0 1,083 16-October-2015, 14:43:46
آخرین ارسال: behzady
  دانلود دوره آموزشي ارزشمند Cisco CCNP Di Di 8 26,055 01-September-2012, 20:20:56
آخرین ارسال: rezor11
  [مقاله] CATIA نرم افزاري براي طراحي و آناليز سازه rdscience 0 1,876 25-June-2011, 08:51:23
آخرین ارسال: rdscience
  پروگرمر FPGA براي محصولات شرکت  ALTERA h0x00i 0 1,807 16-January-2011, 21:18:00
آخرین ارسال: h0x00i
  آموزش اتوکد(آموزشي كه هيچ وقت داده نشد) sarv 3 4,020 17-August-2009, 00:10:42
آخرین ارسال: sarv
Cool آموزشي - نصب/تعويض قطعه، تميز كردن، مفاهيم و ... سخت افزار igimax 9 13,748 04-August-2009, 11:00:11
آخرین ارسال: igimax
Cool آموزشي - معرفي و دنلود/آپلود از/به شبكه‌هاي Web Hosting و P2P igimax 1 2,722 11-July-2009, 20:34:21
آخرین ارسال: igimax
  كتابي كاملا كاربردي براي فيبرنوري sarv 0 4,163 24-May-2009, 22:58:12
آخرین ارسال: sarv
  ترفندي براي ياهو Di Di 4 3,270 25-November-2008, 14:59:48
آخرین ارسال: Payman62
  ebook براي ASP3 hercool 0 1,675 23-September-2008, 13:50:46
آخرین ارسال: hercool

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

صفحه‌ی تماس | IranVig | بازگشت به بالا | | بایگانی | پیوند سایتی RSS